شانس انقلاب انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

شانس: انقلاب انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در عنوان حقوق‌های نامتعارف کسی نباید مصون بماند / تاجگردون

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آمادگی مجلس جهت براق سازی حساب‌های قوه قضاییه خبر داد و پیشنهاد کرد جهت اینکه جلوی سوءاستفاده از این شیوه ابهام‌آمیز گرفته ش

در عنوان حقوق‌های نامتعارف کسی نباید مصون بماند / تاجگردون

تاجگردون: در عنوان حقوق های نامتعارف کسی نباید مصون بماند

عبارات مهم : میلیون

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آمادگی مجلس جهت براق سازی حساب های قوه قضاییه خبر داد و پیشنهاد کرد جهت اینکه جلوی سوءاستفاده از این شیوه ابهام آمیز گرفته شود، منابع مورد نیاز قوه قضائیه به شکل جداگانه در منابع عمومی بودجه آینده نگری شود و آنچه در سپرده هاست، گردش خود را داشته باشد.

غلامرضا تاجگردون در گفت وگو با ایسنا به سوالاتی راجع به حقوق های نامتعارف، تحقیق و تفحص از شهرداری و ماجرای حساب های قوه قضاییه پاسخ داد.

در عنوان حقوق‌های نامتعارف کسی نباید مصون بماند / تاجگردون

وی با بیان اینکه حساب های قوه قضاییه متعلق به شخص رییس قوه نبوده، در عین حال گفت: ایراد این است که آیا این بحث مسیر قانونی را طی کرده یا نه که این امر جهت دستگاه های نظارتی و مجلس براق نیست.

مشروح گفت وگو با غلامرضا تاجگردون را در زیر می خوانید:

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آمادگی مجلس جهت براق سازی حساب‌های قوه قضاییه خبر داد و پیشنهاد کرد جهت اینکه جلوی سوءاستفاده از این شیوه ابهام‌آمیز گرفته ش

حساب های قوه قضاییه متعلق به شخص رییس قوه نبود

**موضوع حساب های قوه قضائیه که مدت زیادی در مجلس جنجال به پا کرد، به کجا رسید؟ آیا به عنوان مدیر کمیسیون برنامه و بودجه ورودی به این عنوان داشته اید؟

اولا در این که حساب های قوه قضائیه متعلق به قوه قضائیه بود و نه شخص مدیر قوه شکی نیست، ضمن اینکه سود ناشی از حساب ها خرج اموری می شد که در خود قوه و جهت فعالیت های آن یا سرمایه گذاری در پروژه ها و یا پرداختی به پرسنل متناسب با نظر مدیر قوه هزینه می شد. حساب و کتاب ها نیز مشخص هست، ولی ایراد این است که آیا این بحث مسیر قانونی را طی کرده یا نه که این امر جهت دستگاه های نظارتی و مجلس براق نیست.

من از مدیر قوه قضائیه و رهبری درخواست دارم حالا که عنوان به این شکل باز شده است و مجلس هم نظرش این است که اذهان عمومی از این عنوان پاک شود در آینده نزدیک عنوان را جمع کند. این شیوه ابهام آمیزی است که خوب یا بد خیلی ها از آن می توانند سوء استفاده کنند. اگر منابعی مورد نیاز قوه قضائیه است چه اشکالی دارد که در منابع عمومی بودجه آینده نگری شود و آنچه در سپرده هاست گردش خود را داشته باشد. اگر قرار است قاضی به جای ۱۰ میلیون تومان ۲۰ میلیون تومان بگیرد یا بودجه عمرانی قوه قضائیه به جای ۱۰۰ میلیارد به ۲۰۰ میلیارد زیاد کردن یابد، این عنوان به تصویب مجلس برسد. در حال حاضر کل سود این حساب ها ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد هست. آیا در بودجه به این بزرگی که حدود ۳۴۰ هزار میلیارد تومان هست، این عدد زیادی است؟ به نظرم به جای اینکه ابهامی در اذهان مردم ایجاد شود، می توان این مبلغ را به شکل جداگانه در بودجه آینده نگری کرد.

در عنوان حقوق‌های نامتعارف کسی نباید مصون بماند / تاجگردون

من خدمت مدیر و معاونین قوه قضائیه هم گفتم در سال ۸۱ – ۸۲ در دوره ای وزارت اطلاعات خیلی آلوده شده است بود و جهت تامین نیازهای وزارت، فعالیت اقتصادی انجام می دادند و این کار رواج پیدا کرده بود تا اینکه آقای یونسی وزیر شد و گفت می خواهم وزارت را پاک کنم. ما از طرف شرکت برنامه و بودجه هفت، هشت جلسه برگزار کردیم که بررسی کنیم این شرکت ها چقدر درآمد دارند و نهایتا آن عدد را در بودجه وزارت اطلاعات قرار دادیم و گفتیم آدم های فاسد را رد کنید و شرکت ها را بفروشید. نهایتا در سال ۸۳ آقای یونسی واقعا وزارت را پاک کرد و ما هم پول آن را پرداخت کردیم.

الان هم نمی گویم که این اتفاقات در قوه قضائیه افتاده، ولی ذهن ها آلوده شده است هست. من واقعا حاضر بودم در بودجه سال ۹۶ این کار را انجام دهم ولی لج و لجبازی دو طرفه انجام شد. ما می توانیم ۶۰۰ میلیارد تومان را در بودجه قوه قضائیه بگذاریم و اختیار آن را هم به مدیر قوه بدهیم. الان همه جور دیگری به قوه قضائیه نگاه می کنند و ذهنیتی درست شده است است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آمادگی مجلس جهت براق سازی حساب‌های قوه قضاییه خبر داد و پیشنهاد کرد جهت اینکه جلوی سوءاستفاده از این شیوه ابهام‌آمیز گرفته ش

** آیا کلیت مجلس نیز این همراهی را با قوه قضائیه خواهد داشت؟

من از طرف ۲۹۰ نماینده مجلس قول می دهم که اگر مدیر قوه قضائیه به این تصمیم برسند، حاضریم این کار را بکنیم آیا که جهت ما براق سازی است و در اولویت قرار دارد. اگر اذن رهبری را از این عنوان برداریم کار پسندیده ای است و حداقل ذهن مردم نسبت به قوه قضائیه منفی نخواهد بود. شاید خیلی ها از طرح این عنوان خوششان نیاید، ولی ما نماینده مردم هستیم و به عنوان افراد مدافع قوه قضائیه این توصیه را داریم.

در عنوان حقوق‌های نامتعارف کسی نباید مصون بماند / تاجگردون

در عنوان حقوق های نامتعارف کسی نباید مصون بماند

** نحوه مواجهه دولت با عنوان حقوق های نامتعارف را چطور دیدید و فکر می کنید آیا طرح این عنوان از ابتدا خیرخواهانه بود یا خیر؟

در عنوان حقوق های نامتعارف به این نمی پردازم که شروع بحث خیرخواهانه بود یا نه، ولی باز شدن عنوان خوب بود. به هر حال پرداخت اوج هم خارج از عرف و هم غیر اخلاقی بود و بعضی از این پرداخت ها نباید اتفاق می افتاد ولو اینکه منطق قانونی داشت، ولی اینکه در ادامه واکنش‌ها غیر اخلاقی کنیم و یکی را بزنیم از تخلف دیگری چشم بپوشیم درست نبود. گر حکم شود که مست گیرند، در شهر هر آنکه است گیرند.

در این ماجرا کسی بحث حقوق های نجومی را به راه انداخت و دولت که فکر می کرد عنوان به نفعش می شود، عنوان را سیاسی کرد، ولی خیلی نتیجه خوبی از نظر فضاسازی نداشت.

در این زمینه شرکت های نظارتی و دستگاه های حسابرسی ورود کرده اند و قرار شد با هر کس که تخلفی انجام داد برخورد شود. در جلسه ای که با دیوان محاسبات داشتیم، تاکیدمان این بود که برخوردها در چارچوب قانون انجام شود. یکی از اشتباهات این است که به عنوان نمونه در یک شرکت حقوق کسی ۵ میلیون تومان است و ناگهان به ۱۹ میلیون تومان زیاد کردن می یابد، ولی کسی تعرضی به این ها نمی کند. ولی اگر حقوق ۱۸ میلیون تومانی به ۲۳ میلیون تومان زیاد کردن پیدا کند، به او می گویند حقوق بگیر نجومی. ما گفتیم همه این ها مورد بررسی قرار گیرد و هر کس تخلفی کرد به آن پرداخته شود، یعنی حتی اگر دیوان محاسبات هم تخلف کرده و مدیر، مستشار و معاون دیوان تخلف کرده اند باید پاسخگو باشند و کسی نباید مصون بماند.

مثلا قوه قضائیه، صدا و سیما و دستگاه های دیگری مثل ریاست جمهوری و وزارت نیرو هم چنین تخلفاتی را انجام داده اند. باید در چنین مواردی مرحله به مرحله پیش برویم و متخلف مهم را پیدا کنیم.

تحقیق و تفحص از شهرداری بعد از انتخابات از سر گرفته شود

**در روزهای منتهی به سال ۹۶ تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس به تصویب نرسید که بسیاری آن را در اثر لابی های پشت پرده می دانستند، نظر شما راجع به این تحقیق و تفحص چیست؟

من خودم در عین حالی که اعتقاد به ضرورت تحقیق و تفحص از شهرداری بودم، تحقیق و تفحص از شهرداری را به علت نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری به صلاح نمی دانستم، بعضی افراد این عنوان را سیاسی کردند که در این شرایط نمی شد به درستی به عنوان ورود کرد، ولی اکثریت مجلس منطقی تر به عنوان نگاه کردند ولی اعتقاد دارم الان که انتخابات برگزار شده، باید این عنوان از سر گرفته شود.

واژه های کلیدی: میلیون | قوه قضائیه | وزارت اطلاعات | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs